

Product Details:
| Working Area | 1300×2500 mm |
| Spindle Power | 5.5 kW |
| Supported Material | Marble, Granite |
| Table Type | T Slot Table |
| Axis Count | 3 Axis |
| Max Cutting Thickness | 50 mm |
| X-Y Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| Model | TIR1325ST |
| Job Material | Marble, Stone, Granite |
| Spindle Speed | 24000 RPM |
A CNC router can be used in the production of many different items, such as door carvings, interior and exterior decorations, wood panels, sign boards, wooden frames, moldings, musical instruments, furniture, and so on. In addition, the CNC router helps in the thermoforming of plastics by automating the trimming process. CNC routers can help ensure part repeatability and sufficient factory output.
Our provided Customized CNC Router Machine is developed using utmost quality basic material and advanced techniques by our professionals as per the predefined quality norms. In addition to this, it is tested by a team of quality controllers in order to dispatching an excellent machine to valued customers. Our patrons can avail this Customized Cnc Router Machine from us in a stipulated time frame at nominal rates. Due to all, we are acclaimed as a noted Supplier, Manufacturer and Distributor.
Application:
2D And 3D Carving Of Fiber Glass, Stone, Marble, Sand Stone, Interior Glazed Wall Tie, Plastic, Resin, Black Granite, EPP Foam.

Product Details:
| Working Area | 1300×2500 mm |
| Axis Count | 3 Axis |
| Spindle Power | 3 kW |
| Table Type | T Slot Table |
| Supported Material | ACP, PVC Foam, Acrylic, MDF |
| Spindle Speed | 24000 RPM |
| Z Axis Working Area | 250 mm |
| X-Y Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| Machine Type | 3 Axis |
| Working Area (feet x feet) | 4 x 8 |
A CNC router can be used in the production of many different items, such as door carvings, interior and exterior decorations, wood panels, sign boards, wooden frames, moldings, musical instruments, furniture, and so on. In addition, the CNC router helps in the thermoforming of plastics by automating the trimming process. CNC routers can help ensure part repeatability and sufficient factory output.
Our provided Customized CNC Router Machine is developed using utmost quality basic material and advanced techniques by our professionals as per the predefined quality norms. In addition to this, it is tested by a team of quality controllers in order to dispatching an excellent machine to valued customers. Our patrons can avail this Customized Cnc Router Machine from us in a stipulated time frame at nominal rates. Due to all, we are acclaimed as a noted Supplier, Manufacturer and Distributor.
Application:
Wooden Door, Wooden Carving Gift Articles, MDF, Plywood, PVC, Foam Guards, Waving Boards, 2D-3D Carving, Indoor and outdoor signs.

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Working Area | 1500×3000 mm |
| Application | Furniture, Door Design |
| Spindle Power | 4.5 kW |
| Axis Count | 3 Axis |
| Table Type | T Slot Table |
| Supported Material | MDF, Plywood |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Working Area (feet x feet) | 5x10 |
| Brand | Trilok Lasers |
| Size | 1500 X 3000 X 300 mm |

Product Details:
| Working Area | 600×900 mm |
| Application | Wood, MDF, Acrylic, Aluminium |
| Spindle Power | 2.2 kW |
| Z Axis Working Area | 150 mm |
| Axis Count | 3 Axis |
| Table Type | T Slot Table |
| Number Of Spindles | Single |
| Machine Type | 3 Axis |
| X-Y Axis Working Area | 600 x 900 mm |
| Model | TIR-6090 |
A CNC router can be used in the production of many different items, such as door carvings, interior and exterior decorations, wood panels, sign boards, wooden frames, moldings, musical instruments, furniture, and so on. In addition, the CNC router helps in the thermoforming of plastics by automating the trimming process. CNC routers can help ensure part repeatability and sufficient factory output.
Our provided Customized CNC Router Machine is developed using utmost quality basic material and advanced techniques by our professionals as per the predefined quality norms. In addition to this, it is tested by a team of quality controllers in order to dispatching an excellent machine to valued customers. Our patrons can avail this Customized Cnc Router Machine from us in a stipulated time frame at nominal rates. Due to all, we are acclaimed as a noted Supplier, Manufacturer and Distributor.
Application:
2D And 3D Carving Of Fiber Glass, Stone, Marble, Sand Stone, Interior Glazed Wall Tie, Plastic, Resin, Black Granite, EPP Foam.

Product Details:
| Working Area | 400x400mm |
| Axis Count | 3 Axis |
| Spindle Power | 2.2 kW |
| Table Type | T Slot Table |
| Supported Material | Acrylic, ACP, PVC Foam, MDF |
| Spindle Speed | 24000 RPM |
| X-Y Axis Working Area | 400 x 400 mm |
| Machine Type | 3 Axis |
| Working Area (feet x feet) | 1.5 x 1.5 |
| Model | TIR-4040-PT |
Application:
Wood, MFD, Acrylic, Solid Acrylic, Plastic, Composites Panels, Form Board, Aluminum, Copper, Brass

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Working Area | 1300x1300mm |
| Laser Power | 4 kW |
| Machine Type | 3 Axis |
| Cutting Material | MDF, Acrylic, Wood |
| Automation Level | Semi Automatic |
| Table Type | Fixed Table |
| Z Axis Working Area | 200 |
| Spindle Power | 4kW |
| X-Y Axis Working Area | 1300X1300 mm |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Working Area | 1300x1300mm |
| X-Y Axis Working Area | 1300 x 1300 mm |
| Application | Name Plate, Door Design, Furniture |
| Spindle Power | 3.5 kW |
| Axis Count | 3 Axis |
| Supported Material | PVC, MDF, Acrylic |
| Table Type | T Slot Table |
| Machine Type | 3 Axis |
| Z Axis Working Area | 200 |
| Model | TIR1313 |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Working Area | 1300×2500 mm |
| Application | MDF, Stone, Wood, Acrylic |
| Spindle Power | 3.5 kW |
| Table Type | T Slot Table |
| Number Of Spindles | Single |
| Z Axis Working Area | 300 |
| X-Y Axis Working Area | 1300 X 2500 mm |
| Working Area (feet x feet) | 4 x 8 |
| Model | TIR1325SR |
| Job Material | Plastic, Rubber, Acrylic, Wood |
A CNC router can be used in the production of many different items, such as door carvings, interior and exterior decorations, wood panels, sign boards, wooden frames, moldings, musical instruments, furniture, and so on. In addition, the CNC router helps in the thermoforming of plastics by automating the trimming process. CNC routers can help ensure part repeatability and sufficient factory output.
Our provided Customized CNC Router Machine is developed using utmost quality basic material and advanced techniques by our professionals as per the predefined quality norms. In addition to this, it is tested by a team of quality controllers in order to dispatching an excellent machine to valued customers. Our patrons can avail this Customized Cnc Router Machine from us in a stipulated time frame at nominal rates. Due to all, we are acclaimed as a noted Supplier, Manufacturer and Distributor.
Application Fields:
Applicable to process on advertising plate, acrylic, plastic, sucking mould and wood products in high efficiency handicraft cutting or 3D engraving, various sign boards, metal foil mould, construction models.

Product Details:
| Working Area | 1500×3000 mm |
| Spindle Power | 6 kW |
| Axis Count | 3 Axis |
| Table Type | T Slot Table |
| Number Of Spindles | Four Head |
| Working Area (feet x feet) | 5x10 |
| Model | TIR1530-RT4 |
| Job Material | Wood |
| Spindle Speed | 0- 18000 RPM |
| Country of Origin | Made in India |

Product Details:
| Working Area | 1300×2500 mm |
| Spindle Power | 8 kW |
| Supported Material | Marble, Granite |
| Z Axis Working Area | 150 mm |
| Table Type | T Slot Table |
| Axis Count | 3 Axis |
| Max Cutting Thickness | 50 mm |
| Machine Type | 3 Axis |
| X-Y Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| Model | TIR-1325PM |
A CNC router can be used in the production of many different items, such as door carvings, interior and exterior decorations, wood panels, sign boards, wooden frames, moldings, musical instruments, furniture, and so on. In addition, the CNC router helps in the thermoforming of plastics by automating the trimming process. CNC routers can help ensure part repeatability and sufficient factory output.
Our provided Customized CNC Router Machine is developed using utmost quality basic material and advanced techniques by our professionals as per the predefined quality norms. In addition to this, it is tested by a team of quality controllers in order to dispatching an excellent machine to valued customers. Our patrons can avail this Customized Cnc Router Machine from us in a stipulated time frame at nominal rates. Due to all, we are acclaimed as a noted Supplier, Manufacturer and Distributor.
Application:
2D And 3D Carving Of Fiber Glass, Stone, Marble, Sand Stone, Interior Glazed Wall Tie, Plastic, Resin, Black Granite, EPP Foam.

Product Details:
| Printing Width | upto 1500 mm |
| Ink Supply System | Continuous |
| Printing Speed | 150Sq ft |
| Media Type | PVC |
| Brand/Make | Ultra |
| Model/Type | KM512i |
| Color Printing | Color Printing |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Size/Dimension | 1601S |
| Software | Ultra |

Product Details:
| Working Area | 1300×2500 mm |
| Door Machine Type | CNC Router |
| Application | Acrylic, Wood, MDF |
| Max Door Size | 8×4 ft |
| Suitable Door Material | Wooden Door |
| Axis Count | 3 Axis |
| Automation Grade | Automatic |
| Table Type | T Slot Table |
| Power Source | Pneumatic |
| Number Of Spindles | Single |

Product Details:
| Controller Type | NC Studio Controller |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Trilok laser |
| Usage | Indutrial |
| Brand Name | Trilok laser |
| Country of Origin | Made in India |