

Product Details:
| Working Area | 1300×2500 mm |
| Spindle Power | 5.5 kW |
| Spindle Speed | 24000 RPM |
| Supported Material | Granite, Marble |
| Axis Count | 3 Axis |
| Table Type | T Slot Table |
| X-Y Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| Model | TIR-1325 ST |
| Job Material | Marble, Stone, Granite |
| X-Y Movement | Rack & Pinion |
A CNC router can be used in the production of many different items, such as door carvings, interior and exterior decorations, wood panels, sign boards, wooden frames, moldings, musical instruments, furniture, and so on. In addition, the CNC router helps in the thermoforming of plastics by automating the trimming process. CNC routers can help ensure part repeatability and sufficient factory output.
Our provided Customized CNC Router Machine is developed using utmost quality basic material and advanced techniques by our professionals as per the predefined quality norms. In addition to this, it is tested by a team of quality controllers in order to dispatching an excellent machine to valued customers. Our patrons can avail this Customized Cnc Router Machine from us in a stipulated time frame at nominal rates. Due to all, we are acclaimed as a noted Supplier, Manufacturer and Distributor.
Application:
2D And 3D Carving Of Fiber Glass, Stone, Marble, Sand Stone, Interior Glazed Wall Tie, Plastic, Resin, Black Granite, EPP Foam.

Product Details:
| Working Area | 1300×2500 mm |
| X-Y Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| Spindle Power | 5.5 kW |
| Spindle Speed | 0–18000 rpm |
| Supported Material | Granite, Marble |
| Axis Count | 3 Axis |
| Table Type | T Slot Table |
| Job Material | Stone, Marble, Black Graphite, Artificial Stone, Sandstone |
| Spindle Head Type | Single Spindle |
| Machine Condition | New |
A CNC router can be used in the production of many different items, such as door carvings, interior and exterior decorations, wood panels, sign boards, wooden frames, moldings, musical instruments, furniture, and so on. In addition, the CNC router helps in the thermoforming of plastics by automating the trimming process. CNC routers can help ensure part repeatability and sufficient factory output.
Our provided Customized CNC Router Machine is developed using utmost quality basic material and advanced techniques by our professionals as per the predefined quality norms. In addition to this, it is tested by a team of quality controllers in order to dispatching an excellent machine to valued customers. Our patrons can avail this Customized Cnc Router Machine from us in a stipulated time frame at nominal rates. Due to all, we are acclaimed as a noted Supplier, Manufacturer and Distributor.
Application:
2D And 3D Carving Of Fiber Glass, Stone, Marble, Sand Stone, Interior Glazed Wall Tie, Plastic, Resin, Black Granite, EPP Foam.

Product Details:
| Working Area | 1500×3000 mm |
| X-Y Axis Working Area | 1500 x 3000 mm |
| Spindle Power | 5.5 kW |
| Spindle Speed | 0–18000 rpm |
| Supported Material | Granite, Marble |
| Axis Count | 3 Axis |
| Table Type | T Slot Table |
| Spindle Head Type | Single Spindle |
| Machine Condition | New |
| Country of Origin | Made in India |
A CNC router can be used in the production of many different items, such as door carvings, interior and exterior decorations, wood panels, sign boards, wooden frames, moldings, musical instruments, furniture, and so on. In addition, the CNC router helps in the thermoforming of plastics by automating the trimming process. CNC routers can help ensure part repeatability and sufficient factory output.
Our provided Customized CNC Router Machine is developed using utmost quality basic material and advanced techniques by our professionals as per the predefined quality norms. In addition to this, it is tested by a team of quality controllers in order to dispatching an excellent machine to valued customers. Our patrons can avail this Customized Cnc Router Machine from us in a stipulated time frame at nominal rates. Due to all, we are acclaimed as a noted Supplier, Manufacturer and Distributor.
Application:
2D And 3D Carving Of Fiber Glass, Stone, Marble, Sand Stone, Interior Glazed Wall Tie, Plastic, Resin, Black Granite, EPP Foam.

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Working Area | 1500×3000 mm |
| X-Y Axis Working Area | 1500 x 3000 mm |
| Spindle Speed | 0–18000 rpm |
| Spindle Power | 5.5 kW |
| Supported Material | Granite, Marble |
| Model | TIR1530ST |
| Axis Count | 3 Axis |
| Table Type | T Slot Table |
| Model Name/Number | TIR1530ST |
| Brand | Trilok |