

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Type | Laser Machine |
| Working Area | 600x400 mm |
| Model Name/Number | TIL6040PT |
| Cutting Material | Paper, MDF, Acrylic, Plastic |
| Automation Level | Manual |
| Place Of Origin | Pune |
| Cooling Type | Industrial Water Pump, Chiller CW 3000 |
| Laser Type | CO2 |
| Operation Mode | Automatic |
| Laser power | 60 W |

Product Details:
| Laser Power | 40 watt Tube |
| Cutting Material | Acrylic, Soft wood, Paper, Cardboard, Cloth, Leather, Plastic, Rubber, Ceramic, MDF Plywood, Flat Gl |
| Working Area | 400mm x 400mm |
| Phase | Single Phase |
| Working Humidity | 5-95% (non-condensed water) |
| Power Supply | 220v+ 10% / 50HZ |
| Country of Origin | Made in India |
The term laser marking is also used as a generic term covering a broad spectrum of surfacing techniques including printing, hot-branding and laser bonding. The machines for laser engraving and laser marking are the same, so that the two terms are sometimes confused by those without knowledge or experience in the practice.

Product Details:
| Working Area | 3000*1500 mm |
| Laser Power | 2000 W |
| Max Cutting Thickness | 50 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Trilok |

Product Details:
| X-Y Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| Z Axis Working Area | 100 mm |
| Machine Type | 3 Axis |
| Job Material | Mild Steel |
| Spindle Head Type | Single Spindle |
| Spindle Speed | 1200mm/s |
| X-Y Movement | Rack & Pinion Transmission |
| Driven Motor | Servo Motor |
Product advantage:
Stable and reliable light path system and control system.
Imported original fiber laser generator with great and stable performance to have lifespan over 100,000 hours.
High cutting quality and efficiency with cutting speed up to 25m/min and beautiful,smooth cutting edge.
High performance reducer,gear and rack;guide rail and ball screw to guarantee stable running.
Application:
Widely used in kitchen appliance electrol control box,mechanical equipment,electrical equiment,lighting hardware fittings,elevator manufacturing auto parts, display equipment,haedware and metal processing
Samples:
The machine is specially used for cutting 0.4-8mm carbon steel;0.4-4mm stainless steel,galvanized steel;0.4-3mm aluminum alloy;0.4-1mm brass and various other thin metal
750W Cutting process parameters:
MaterialThicknessAuxiliary gasCarbon steel≤8mmOxygen/airStainless steel≤4mmNitrogen/airAluminium alloy≤3mmNitrogenBrass≤2mmNitrogen / oxygen
750WThickness MM GasMaximum cutting speedStainless steel0.5Nitrogen 25m/min1Nitrogen12~18m/min4Nitrogen0.78~1.2m/minCarbon steel1Oxygen12~18m/min3Oxygen3~3.9m/min5Oxygen1.2~1.8m/min8Oxygen0.72~0.84m/minAluminium alloy1Nitrogen8m/min2Nitrogen2m/minGalvanized sheet2Nitrogen5m/min

Product Details:
| Machine Type | CO2 |
| Working Area | 1300x900 mm |
| Laser Power | 80 W |
| Cutting Material | Acrylic |
| Automation Level | Manual |
| Cooling Type | Water Cooled |
| Model Name/Number | TIL1390 |
| Brand | Trilok Lasers |
| Cutting Speed | Max 1-100mm/s |
| Country of Origin | Made in India |

Product Details:
| Machine Type | Mix Laser Cutting Machine |
| Working Area | 1300X900mm |
| Cutting Material | Metal Such as: SS, MS up to 1.2 mm. |
| Model Name/Number | TIL1390MX |
| Brand | Trilok Lasers |
| Cutting Speed | Max 1-5mm/s |
| Voltage | 220 V |
| Automation Grade | Automatic |
| Cutting Thickness | Acrylic up to 18mm,MDF up to 7mm,MS up to 1.5mm & SS up to 1.2mm |
| Frequency | 50-60 Hz |

Product Details:
| Power Consumption | 2 HP |
| Finish Type | Glossy |
| Packaging Type | Box |
| Color | Blue/White |
| Brand | Trilok Laser |
| Country of Origin | Made in India |
Model No –TIL160FP
Laser power: 80Watt/100watt
Working Area (mm): 1300X900/1600X1000
Working Area (feet): 4X3/5.75X3.25
Cooling system: CW3000/CW5000