

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Working Area | 1300×2500 mm |
| Application | Stone, Acrylic, Wood |
| Spindle Power | 4.5 kW |
| Axis Count | 3 Axis |
| Table Type | Vacuum Table |
| Number Of Spindles | Single |
| Machine Type | 3 Axis |
| Z Axis Working Area | 300 mm |
| X-Y Axis Working Area | 1300 X 2500 mm |
| Working Area (feet x feet) | 4 x 8 |
A CNC router can be used in the production of many different items, such as door carvings, interior and exterior decorations, wood panels, sign boards, wooden frames, moldings, musical instruments, furniture, and so on. In addition, the CNC router helps in the thermoforming of plastics by automating the trimming process. CNC routers can help ensure part repeatability and sufficient factory output.
Our provided Customized CNC Router Machine is developed using utmost quality basic material and advanced techniques by our professionals as per the predefined quality norms. In addition to this, it is tested by a team of quality controllers in order to dispatching an excellent machine to valued customers. Our patrons can avail this Customized Cnc Router Machine from us in a stipulated time frame at nominal rates. Due to all, we are acclaimed as a noted Supplier, Manufacturer and Distributor.
Application Fields:
Applicable to process on advertising plate, acrylic, plastic, sucking mould and wood products in high efficiency handicraft cutting or 3D engraving, various sign boards, metal foil mould, construction models.