

Product Details:
| Working Area | TIF1325C/TIF1530C/TIF1530SR/TIF2560C/TIF2040C |
| Cutting Material | MS/SS/Aluminium/Brass |
| Laser Source Brand | Raycus |
| Automation Level | Manual |
| Cooling Type | Water Cooled |
| Model Name/Number | TIF1325C/TIF1530C/TIF1530SR/TIF2560C/TIF2040C |
| Brand | Trilok Lasers |
| Phase | Single Phase / Three Phase |
| Automation Grade | Automatic |
| Warranty | 24 months |
Product advantage:
Stable and reliable light path system and control system.
Imported original fiber laser generator with great and stable performance to have lifespan over 100,000 hours.
High cutting quality and efficiency with cutting speed up to 25m/min and beautiful,smooth cutting edge.
High performance reducer,gear and rack;guide rail and ball screw to guarantee stable running.
Application:
Widely used in kitchen appliance electrol control box,mechanical equipment,electrical equiment,lighting hardware fittings,elevator manufacturing auto parts, display equipment,haedware and metal processing
Samples:
The machine is specially used for cutting 0.4-8mm carbon steel;0.4-4mm stainless steel,galvanized steel;0.4-3mm aluminum alloy;0.4-1mm brass and various other thin metal
750W Cutting process parameters:
MaterialThicknessAuxiliary gasCarbon steel≤8mmOxygen/airStainless steel≤4mmNitrogen/airAluminium alloy≤3mmNitrogenBrass≤2mmNitrogen / oxygen
750WThickness MM GasMaximum cutting speedStainless steel0.5Nitrogen 25m/min1Nitrogen12~18m/min4Nitrogen0.78~1.2m/minCarbon steel1Oxygen12~18m/min3Oxygen3~3.9m/min5Oxygen1.2~1.8m/min8Oxygen0.72~0.84m/minAluminium alloy1Nitrogen8m/min2Nitrogen2m/minGalvanized sheet2Nitrogen5m/min

Product Details:
| Model Name/Number | TIF1325C/TIF1530C/TIF1530SR/TIF2560C/TIF2040C |
| Brand | Trilok Lasers |
| Phase | Single Phase / Three Phase |
| Warranty | 24 months |
| Axis | X / Y /Z |
| Control Software | cypcut Software |
| Fiber Laser Head | Ray tools |
| Gross Power | 5 Kw |
| Machine Table Height | 300 mm |
| Machine Weight | 3500kg |
Product advantage:
Stable and reliable light path system and control system.
Imported original fiber laser generator with great and stable performance to have lifespan over 100,000 hours.
High cutting quality and efficiency with cutting speed up to 25m/min and beautiful,smooth cutting edge.
High performance reducer,gear and rack;guide rail and ball screw to guarantee stable running.
Application:
Widely used in kitchen appliance electrol control box,mechanical equipment,electrical equiment,lighting hardware fittings,elevator manufacturing auto parts, display equipment,haedware and metal processing
Samples:
The machine is specially used for cutting 0.4-8mm carbon steel;0.4-4mm stainless steel,galvanized steel;0.4-3mm aluminum alloy;0.4-1mm brass and various other thin metal
750W Cutting process parameters:
MaterialThicknessAuxiliary gasCarbon steel≤8mmOxygen/airStainless steel≤4mmNitrogen/airAluminium alloy≤3mmNitrogenBrass≤2mmNitrogen / oxygen
750WThickness MM GasMaximum cutting speedStainless steel0.5Nitrogen 25m/min1Nitrogen12~18m/min4Nitrogen0.78~1.2m/minCarbon steel1Oxygen12~18m/min3Oxygen3~3.9m/min5Oxygen1.2~1.8m/min8Oxygen0.72~0.84m/minAluminium alloy1Nitrogen8m/min2Nitrogen2m/minGalvanized sheet2Nitrogen5m/min

Product Details:
| Machine Type | CO2 Laser Cutting Machine |
| Cutting Material | MS/SS/Aluminium/Brass |
| Model Name/Number | TIF1325C/TIF1530C/TIF1530SR/TIF2560C/TIF2040C |
| Brand | Trilok Lasers |
| Usage/Application | Laser Pipe Cutting Machine |
| Laser Power | 1000W / 1500W / 2000W / 3000W / 6000W |
| Phase | Single Phase / Three Phase |
| Warranty | 24 months |
| Axis | X / Y /Z |
| Control Software | cypcut Software |
Product advantage:
Stable and reliable light path system and control system.
Imported original fiber laser generator with great and stable performance to have lifespan over 100,000 hours.
High cutting quality and efficiency with cutting speed up to 25m/min and beautiful,smooth cutting edge.
High performance reducer,gear and rack;guide rail and ball screw to guarantee stable running.
Application:
Widely used in kitchen appliance electrol control box,mechanical equipment,electrical equiment,lighting hardware fittings,elevator manufacturing auto parts, display equipment,haedware and metal processing
Samples:
The machine is specially used for cutting 0.4-8mm carbon steel;0.4-4mm stainless steel,galvanized steel;0.4-3mm aluminum alloy;0.4-1mm brass and various other thin metal
750W Cutting process parameters:
MaterialThicknessAuxiliary gasCarbon steel≤8mmOxygen/airStainless steel≤4mmNitrogen/airAluminium alloy≤3mmNitrogenBrass≤2mmNitrogen / oxygen
750WThickness MM GasMaximum cutting speedStainless steel0.5Nitrogen 25m/min1Nitrogen12~18m/min4Nitrogen0.78~1.2m/minCarbon steel1Oxygen12~18m/min3Oxygen3~3.9m/min5Oxygen1.2~1.8m/min8Oxygen0.72~0.84m/minAluminium alloy1Nitrogen8m/min2Nitrogen2m/minGalvanized sheet2Nitrogen5m/min

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Type | Raycus/Max/JPT |
| Model Name/Number | TIF1325C/TIF1530C/TIF1530SR/TIF2560C/TIF2040C |
| Brand | Trilok Lasers |
| Laser Power | 1000W / 1500W / 2000W / 3000W / 6000W |
| Working Area | 1500 X 3000 mm |
| Voltage | 230V/380V |
| Automation Grade | Automatic |
| Cooling Mode | Chiller 1.5Ton, 2Ton, 3Ton, 5Ton |
| Phase | Single Phase/Three Phase |
| Warranty | 1 Year |

Product Details:
| Type of Machine | Fiber Laser Cutting Machine |
| Cutting Material | MS,SS,GI,COPPER,BRASS,ALUMINUM |
| Laser Power | 1000W / 1500W / 2000W / 3000W / 6000W |
| Brand | Trilok Lasers |
| Size | 400mm*800mm |
| Usage/Application | MS ,SS,AL etc Cutting |
| Machine used | MS Cutting |
| Model Name/Number | TIF1325C/TIF1530C/TIF1530SR/TIF2560C/TIF2040C |
| Voltage | 220 volt |
| Service Duration | Life Time |

Product Details:
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Trilok Lasers |
| Laser Power | 1000W / 1500W / 2000W / 3000W / 6000W |
| Weight | 3000kg |
| Voltage | 220 volt |
| Driven Type | Servo |
| Phase | Signal Phase / Three Phase |
| Material | MS,SS,GI,COPPER,BRASS,ALUMINUM |
| Model Name/Number | TIF1325C/TIF1530C/TIF1530SR/TIF2560C/TIF2040C |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Laser Power | 1000W |
| Automatic Grade | Automatic |
| Cycle Time With Insertion Of Protective Material | 2 or 3 months |
| Phase | Single Phase |
| Electrical Consumption | 4 kw |
| Cutting Material | MS/SS/Aluminium/Brass |
| Axis | X / Y /Z |
| Axis Positioning Speed | + 0.03mm/min |
| Model Name/Number | TIF1325C/TIF1530C/TIF1530SR/TIF2560C/TIF2040C |
| Brand | Trilok Lasers |
Product advantage:
Stable and reliable light path system and control system.
Imported original fiber laser generator with great and stable performance to have lifespan over 100,000 hours.
High cutting quality and efficiency with cutting speed up to 25m/min and beautiful,smooth cutting edge.
High performance reducer,gear and rack;guide rail and ball screw to guarantee stable running.
Application:
Widely used in kitchen appliance electrol control box,mechanical equipment,electrical equiment,lighting hardware fittings,elevator manufacturing auto parts, display equipment,haedware and metal processing
Samples:
The machine is specially used for cutting 0.4-8mm carbon steel;0.4-4mm stainless steel,galvanized steel;0.4-3mm aluminum alloy;0.4-1mm brass and various other thin metal
750W Cutting process parameters:
MaterialThicknessAuxiliary gasCarbon steel≤8mmOxygen/airStainless steel≤4mmNitrogen/airAluminium alloy≤3mmNitrogenBrass≤2mmNitrogen / oxygen
750WThickness MM GasMaximum cutting speedStainless steel0.5Nitrogen 25m/min1Nitrogen12~18m/min4Nitrogen0.78~1.2m/minCarbon steel1Oxygen12~18m/min3Oxygen3~3.9m/min5Oxygen1.2~1.8m/min8Oxygen0.72~0.84m/minAluminium alloy1Nitrogen8m/min2Nitrogen2m/minGalvanized sheet2Nitrogen5m/min